Calendar

Oct 2019

04/10/2019

Granada

Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol
Mussorgsky: Kovanshchina – Prelude & Dance of the Persian Slaves
Tchaikovsky: Symphony No. 5

Orquesta Ciudad de Granada

@ Auditorio Manuel de Falla | 20h30

05/10/2019

Granada

Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol
Mussorgsky: Kovanshchina – Prelude & Dance of the Persian Slaves
Tchaikovsky: Symphony No. 5

Orquesta Ciudad de Granada

@ Auditorio Manuel de Falla | 20h30

10/10/2019

Ljubljana

Programm:
Leon First: Reflexions
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen
Sibelius: Symphony No. 1

Slovenian Philharmonic Orchestra
Solist: Matjaž Robavs (Baritone)

@ Cankar Centre | 19h30

11/10/2019

Ljubljana

Programm:
Leon First: Reflexions
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen
Sibelius: Symphony No. 1

Slovenian Philharmonic Orchestra
Solist: Matjaž Robavs (Baritone)

@ Cankar Centre | 19h30

20/10/2019

Bonn

Programm:
Mendelssohn: Das Märchen von der schönen Melusine
Mozart: Flute Concerto No. 1
Schubert: Symphony No. 6

Beethoven Orchester Bonn
Magali Mosnier (Flute)

@ Aula der Universität Bonn | 11h00

Feb 2020

01/02/2020

Brugg (Schweiz)

Programm:
Boccherini: Symphony No. 6 in D minor Op. 12, No. 4 G 506 “La Casa del Diavolo”
Mozart: Violin Concerto No. 5 in A major, K219
Mozart: Symphony No. 29 in A major

Violine: Sebastian Bohren
Württembergisches Kammerorchester Heilbronn

09/02/2020

Nürnberg

Programm:
Grieg: Sigurd Jorsalfar, Op. 56
Mozart: Flute Concerto No. 2 in D major, K314
Sibelius: The Swan of Tuonela, Op. 22
Sibelius: Symphony No. 7 in C major, Op. 105

Nürnberger Symphoniker
Flöte: Andreas Blau

@ Meistersingerhalle

27/02/2020

Köln

Programm:
Prokofjew: Romeo & Juliet – Three Suites (excerpts)

WDR Sinfonieorchester
Anna Lena Klenke (Schauspielerin)

@ Kölner Philharmonie | Link

28/02/2020

Dortmund

Programm:
Prokofjew: Romeo & Juliet – Three Suites (excerpts)

WDR Sinfonieorchester

@ Konzerthaus | Link

Mar 2020

14/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

15/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

21/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

28/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

29/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

Apr 2020

05/04/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

May 2020

07/05/2020

Mikkeli

Programm u.a.:
Roussel: Sinfonietta
Enescu: Octet in C (arrang. für Orchester)

Mikkeli City Orchestra

17/05/2020

Bremen

Programm:
Ravel: Alborada Del Gracioso
Poulenc: Concert champêtre, FP 49
Rimsky-Korsakov: Scheherazade, Op. 35

Bremer Philharmoniker
Cembalo: Mahan Esfahani

@ Die Glocke | Link

18/05/2020

Bremen

Programm:
Ravel: Alborada Del Gracioso
Poulenc: Concert champêtre, FP 49
Rimsky-Korsakov: Scheherazade, Op. 35

Bremer Philharmoniker
Cembalo: Mahan Esfahani

@ Die Glocke | Link

20/05/2020

Bremen

Performance “After Work”

Programm:
tba

Bremer Philharmoniker
Cembalo: Mahan Esfahani

@ Die Glocke | Link

Jun 2020

12/06/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

17/06/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

25/06/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

Jul 2020

04/07/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

10/07/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

Archive

Sep 2019

22/09/2019

Aeolus International Competition for wind instruments

Programm:
Oskar Böhme: Concerto for trumpet and orchestra in F minor, Op. 18
Launy Grøndahl: Concerto for trombone and orchestra
Eugene Bozza: Concertino for tuba and orchestra

Düsseldorfer Symphoniker

@ Tonhalle Düsseldorf | 11h00 | Link

Aug 2019

14/08/2019

Festival della Piana del Cavaliere

Programm:
J. Haydn: Symphony No. 89 in F major
R. Schumann: Symphony No. 4 in D minor, op. 120

Orchestra fiarmonica “Vittorio Calamani”

@ Configni, Italy | Link

Apr 2019

29/04/2019

Ansbach

Stamitz: Orchestral Quartet No. 1 in C major, Op. 14
Mozart: Piano Concerto No. 13 in C major, K. 415
Bartok: Divertimento for string orchestra

Kurpfälzisches Kammerorchester
Elisabeth Brauß, Piano

@ Tagungszentrum Onoldia | 20h00 | Link

15/04/2019

Sinfoniekonzert @ Stuttgart

Orchestra: Staatsorchester Stuttgart
Alt: Stine Marie Fischer

Programme:
Sciarrino: “Efebo con radio” for voice and orchestra
Romitelli: Audiodrome – Dead City Radio
Beethoven: Symphony No.4 in Bb, Op.60

@ Kultur-und Kongresszentrum Liederhalle | 19h30 | Link

14/04/2019

Sinfoniekonzert @ Stuttgart

Orchestra: Staatsorchester Stuttgart
Alt: Stine Marie Fischer

Programme:
Sciarrino: “Efebo con radio” for voice and orchestra
Romitelli: Audiodrome – Dead City Radio
Beethoven: Symphony No.4 in Bb, Op.60

@ Kultur-und Kongresszentrum Liederhalle | 11h00 | Link

Mar 2019

15/03/2019

Philharmonic Concert @ Ludwigshafen

Orchestra: Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz
Piano: Frank Dupree

Programme:
Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt, Op. 27
Schumann: Piano Concerto in A minor, Op. 54
Schubert: Symphony No. 8 in C major, D. 944

@ Theater im Pfalzbau | 19h30 | Link

03/03/2019

“Das Konzert mit der Maus”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester

Programme:
Smetana: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)

@ Konzerthaus Dortmund | 13h00 | Link

Feb 2019

25/02/2019

Osnabrück

Mahler: „Blumine“
Wagner: Wesendonck-Lieder
Mendelssohn Bartholdy: Symphonie No. 3 „Scottish“

Juliane Banse, Soprano
Euregio Festival Orchestra

@ OsnabrückHalle

24/02/2019

Dortmund

Mahler: „Blumine“
Wagner: Wesendonck-Lieder
Mendelssohn Bartholdy: Symphonie No. 3 „Scottish“

Juliane Banse, Soprano
Euregio Festival Orchestra

@ Orchesterzentrum NRW

22/02/2019

Nordhorn

Mahler: „Blumine“
Wagner: Wesendonck-Lieder
Mendelssohn: Symphony No. 3 „Scottish“ 

Juliane Banse, Soprano
Euregio Festival Orchestra

@ Konzert- und Theatersaal

03/02/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ La Filature, Mulhouse | 15h00 | Link

02/02/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ La Filature, Mulhouse | 20h00 | Link

02/02/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ La Filature, Mulhouse | 15h00 | Link

Jan 2019

15/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

14/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

13/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 15h00 | Link

12/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

12/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 15h00 | Link

11/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

10/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

Dec 2018

14/12/2018

Concert @ Bucharest

Orchestra: The Romanian Radio National Orchestra
Stefan Cazacu, violoncello

Programme:
Elgar: Cello Concerto
Mahler: Symphony No. 1 in D major, ‘Titan’

01/12/2018

Opera @ Ravenna

Orchestra: Orchestra Giovanile Luigi Cherubini

Programme:
Verdi: Rigoletto

@ Teatro Alighieri | 20h30

Nov 2018

28/11/2018

Opera @ Ravenna

Orchestra: Orchestra Giovanile Luigi Cherubini

Programme:
Verdi: Rigoletto

@ Teatro Alighieri | 20h30

24/11/2018

Opera @ Ravenna

Orchestra: Orchestra Giovanile Luigi Cherubini

Programme:
Verdi: Rigoletto

@ Teatro Alighieri | 20h30

Oct 2018

28/10/2018

Mannheimer Schlosskonzert

Orchestra: Kurpfälzisches Kammerorchester
Piano: Elisabeth Brauß

Programme:
Stamitz: Orchestral Quartet No. 1 in C major, Op. 14
Mozart: Piano Concerto No. 13 in C major, K. 415
Bartok: Divertimento for string orchestra

@ Schloss Mannheim (Mannheim Castle) | 18h00 | Link

27/10/2018

Mannheimer Schlosskonzert

Orchestra: Kurpfälzisches Kammerorchester
Piano: Elisabeth Brauß

Programme:
Stamitz: Orchestral Quartet No. 1 in C major, Op. 14
Mozart: Piano Concerto No. 13 in C major, K. 415
Bartok: Divertimento for string orchestra

@ Schloss Mannheim (Mannheim Castle) | 19h00 | Link

10/10/2018

Concert @ Royal Danish Theatre

Orchestra: The Royal Danish Orchestra

Programme:

Carl Nielsen: ’Helios’ med orkester
Strauss: ’Schlectes wetter’. Gisela Stille og Det Kongelige Kapel
Strauss: ’Ständchen’. Gisela Stille og Det Kongelige Kapel
Anna Thorvaldsdottir v. Det Kongelige Kapel ’AERIALITY’

Sep 2018

23/09/2018

Aeolus Winds Competition: Prize Winner’s Concert

Orchestra: Düsseldorfer Symphoniker
R.Strauss Hornkonzert Nr 1
R.Strauss Oboenkonzert
C.m.Weber: Fagottenkonzert
Prize winner’s concert of the Aeolus International Competition for Wind Instruments

@ Tonhalle Düsseldorf | 11h00 | Link

15/09/2018

“WDR Familienkonzerte”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 15h00 | Link

15/09/2018

“WDR Familienkonzerte”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 11h00 | Link

14/09/2018

“WDR macht Schule”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 11h30 | Link

14/09/2018

“WDR macht Schule”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 09h00 | Link

Aug 2018

10/08/2018

Haven Festival Copenhagen

Orchestra: The Royal Danish Orchestra

Programme:
Adams: Short Ride in a Fast Machine
Thorvaldsdottir: Aeriality
Clyne: Rewind
Greenwood: Popcorn Superhet Receiver
Dessner: St. Carolyn by the Sea

@ Haven Festival Copenhagen (Open Air) | 14h40 | Link

Calendar

Oct 2019

04/10/2019

Granada

Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol
Mussorgsky: Kovanshchina – Prelude & Dance of the Persian Slaves
Tchaikovsky: Symphony No. 5

Orquesta Ciudad de Granada

@ Auditorio Manuel de Falla | 20h30

05/10/2019

Granada

Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol
Mussorgsky: Kovanshchina – Prelude & Dance of the Persian Slaves
Tchaikovsky: Symphony No. 5

Orquesta Ciudad de Granada

@ Auditorio Manuel de Falla | 20h30

10/10/2019

Ljubljana

Programm:
Leon First: Reflexions
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen
Sibelius: Symphony No. 1

Slovenian Philharmonic Orchestra
Solist: Matjaž Robavs (Baritone)

@ Cankar Centre | 19h30

11/10/2019

Ljubljana

Programm:
Leon First: Reflexions
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen
Sibelius: Symphony No. 1

Slovenian Philharmonic Orchestra
Solist: Matjaž Robavs (Baritone)

@ Cankar Centre | 19h30

20/10/2019

Bonn

Programm:
Mendelssohn: Das Märchen von der schönen Melusine
Mozart: Flute Concerto No. 1
Schubert: Symphony No. 6

Beethoven Orchester Bonn
Magali Mosnier (Flute)

@ Aula der Universität Bonn | 11h00

Feb 2020

01/02/2020

Brugg (Schweiz)

Programm:
Boccherini: Symphony No. 6 in D minor Op. 12, No. 4 G 506 “La Casa del Diavolo”
Mozart: Violin Concerto No. 5 in A major, K219
Mozart: Symphony No. 29 in A major

Violine: Sebastian Bohren
Württembergisches Kammerorchester Heilbronn

09/02/2020

Nürnberg

Programm:
Grieg: Sigurd Jorsalfar, Op. 56
Mozart: Flute Concerto No. 2 in D major, K314
Sibelius: The Swan of Tuonela, Op. 22
Sibelius: Symphony No. 7 in C major, Op. 105

Nürnberger Symphoniker
Flöte: Andreas Blau

@ Meistersingerhalle

27/02/2020

Köln

Programm:
Prokofjew: Romeo & Juliet – Three Suites (excerpts)

WDR Sinfonieorchester
Anna Lena Klenke (Schauspielerin)

@ Kölner Philharmonie | Link

28/02/2020

Dortmund

Programm:
Prokofjew: Romeo & Juliet – Three Suites (excerpts)

WDR Sinfonieorchester

@ Konzerthaus | Link

Mar 2020

14/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

15/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

21/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

28/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

29/03/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

Apr 2020

05/04/2020

Kopenhagen

Programm:
Mahler: Symphony No. 3 in D minor

The Royal Danish Orchestra
Royal Danish Ballet

@ Royal Danish Opera | Link

May 2020

07/05/2020

Mikkeli

Programm u.a.:
Roussel: Sinfonietta
Enescu: Octet in C (arrang. für Orchester)

Mikkeli City Orchestra

17/05/2020

Bremen

Programm:
Ravel: Alborada Del Gracioso
Poulenc: Concert champêtre, FP 49
Rimsky-Korsakov: Scheherazade, Op. 35

Bremer Philharmoniker
Cembalo: Mahan Esfahani

@ Die Glocke | Link

18/05/2020

Bremen

Programm:
Ravel: Alborada Del Gracioso
Poulenc: Concert champêtre, FP 49
Rimsky-Korsakov: Scheherazade, Op. 35

Bremer Philharmoniker
Cembalo: Mahan Esfahani

@ Die Glocke | Link

20/05/2020

Bremen

Performance “After Work”

Programm:
tba

Bremer Philharmoniker
Cembalo: Mahan Esfahani

@ Die Glocke | Link

Jun 2020

12/06/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

17/06/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

25/06/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

Jul 2020

04/07/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

10/07/2020

Hannover

Programm:
Verdi: Aida

Niedersächsisches Staatsorchester Hannover

@ Staatsoper

Archive

Sep 2019

22/09/2019

Aeolus International Competition for wind instruments

Programm:
Oskar Böhme: Concerto for trumpet and orchestra in F minor, Op. 18
Launy Grøndahl: Concerto for trombone and orchestra
Eugene Bozza: Concertino for tuba and orchestra

Düsseldorfer Symphoniker

@ Tonhalle Düsseldorf | 11h00 | Link

Aug 2019

14/08/2019

Festival della Piana del Cavaliere

Programm:
J. Haydn: Symphony No. 89 in F major
R. Schumann: Symphony No. 4 in D minor, op. 120

Orchestra fiarmonica “Vittorio Calamani”

@ Configni, Italy | Link

Apr 2019

29/04/2019

Ansbach

Stamitz: Orchestral Quartet No. 1 in C major, Op. 14
Mozart: Piano Concerto No. 13 in C major, K. 415
Bartok: Divertimento for string orchestra

Kurpfälzisches Kammerorchester
Elisabeth Brauß, Piano

@ Tagungszentrum Onoldia | 20h00 | Link

15/04/2019

Sinfoniekonzert @ Stuttgart

Orchestra: Staatsorchester Stuttgart
Alt: Stine Marie Fischer

Programme:
Sciarrino: “Efebo con radio” for voice and orchestra
Romitelli: Audiodrome – Dead City Radio
Beethoven: Symphony No.4 in Bb, Op.60

@ Kultur-und Kongresszentrum Liederhalle | 19h30 | Link

14/04/2019

Sinfoniekonzert @ Stuttgart

Orchestra: Staatsorchester Stuttgart
Alt: Stine Marie Fischer

Programme:
Sciarrino: “Efebo con radio” for voice and orchestra
Romitelli: Audiodrome – Dead City Radio
Beethoven: Symphony No.4 in Bb, Op.60

@ Kultur-und Kongresszentrum Liederhalle | 11h00 | Link

Mar 2019

15/03/2019

Philharmonic Concert @ Ludwigshafen

Orchestra: Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz
Piano: Frank Dupree

Programme:
Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt, Op. 27
Schumann: Piano Concerto in A minor, Op. 54
Schubert: Symphony No. 8 in C major, D. 944

@ Theater im Pfalzbau | 19h30 | Link

03/03/2019

“Das Konzert mit der Maus”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester

Programme:
Smetana: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)

@ Konzerthaus Dortmund | 13h00 | Link

Feb 2019

25/02/2019

Osnabrück

Mahler: „Blumine“
Wagner: Wesendonck-Lieder
Mendelssohn Bartholdy: Symphonie No. 3 „Scottish“

Juliane Banse, Soprano
Euregio Festival Orchestra

@ OsnabrückHalle

24/02/2019

Dortmund

Mahler: „Blumine“
Wagner: Wesendonck-Lieder
Mendelssohn Bartholdy: Symphonie No. 3 „Scottish“

Juliane Banse, Soprano
Euregio Festival Orchestra

@ Orchesterzentrum NRW

22/02/2019

Nordhorn

Mahler: „Blumine“
Wagner: Wesendonck-Lieder
Mendelssohn: Symphony No. 3 „Scottish“ 

Juliane Banse, Soprano
Euregio Festival Orchestra

@ Konzert- und Theatersaal

03/02/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ La Filature, Mulhouse | 15h00 | Link

02/02/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ La Filature, Mulhouse | 20h00 | Link

02/02/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ La Filature, Mulhouse | 15h00 | Link

Jan 2019

15/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

14/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

13/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 15h00 | Link

12/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

12/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 15h00 | Link

11/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

10/01/2019

Tchaikovsky: Swan Lake

Orchestra: Orchestre Philharmonique de Strasbourg

@ Opera National du Rhin, Strasbourg | 20h00 | Link

Dec 2018

14/12/2018

Concert @ Bucharest

Orchestra: The Romanian Radio National Orchestra
Stefan Cazacu, violoncello

Programme:
Elgar: Cello Concerto
Mahler: Symphony No. 1 in D major, ‘Titan’

01/12/2018

Opera @ Ravenna

Orchestra: Orchestra Giovanile Luigi Cherubini

Programme:
Verdi: Rigoletto

@ Teatro Alighieri | 20h30

Nov 2018

28/11/2018

Opera @ Ravenna

Orchestra: Orchestra Giovanile Luigi Cherubini

Programme:
Verdi: Rigoletto

@ Teatro Alighieri | 20h30

24/11/2018

Opera @ Ravenna

Orchestra: Orchestra Giovanile Luigi Cherubini

Programme:
Verdi: Rigoletto

@ Teatro Alighieri | 20h30

Oct 2018

28/10/2018

Mannheimer Schlosskonzert

Orchestra: Kurpfälzisches Kammerorchester
Piano: Elisabeth Brauß

Programme:
Stamitz: Orchestral Quartet No. 1 in C major, Op. 14
Mozart: Piano Concerto No. 13 in C major, K. 415
Bartok: Divertimento for string orchestra

@ Schloss Mannheim (Mannheim Castle) | 18h00 | Link

27/10/2018

Mannheimer Schlosskonzert

Orchestra: Kurpfälzisches Kammerorchester
Piano: Elisabeth Brauß

Programme:
Stamitz: Orchestral Quartet No. 1 in C major, Op. 14
Mozart: Piano Concerto No. 13 in C major, K. 415
Bartok: Divertimento for string orchestra

@ Schloss Mannheim (Mannheim Castle) | 19h00 | Link

10/10/2018

Concert @ Royal Danish Theatre

Orchestra: The Royal Danish Orchestra

Programme:

Carl Nielsen: ’Helios’ med orkester
Strauss: ’Schlectes wetter’. Gisela Stille og Det Kongelige Kapel
Strauss: ’Ständchen’. Gisela Stille og Det Kongelige Kapel
Anna Thorvaldsdottir v. Det Kongelige Kapel ’AERIALITY’

Sep 2018

23/09/2018

Aeolus Winds Competition: Prize Winner’s Concert

Orchestra: Düsseldorfer Symphoniker
R.Strauss Hornkonzert Nr 1
R.Strauss Oboenkonzert
C.m.Weber: Fagottenkonzert
Prize winner’s concert of the Aeolus International Competition for Wind Instruments

@ Tonhalle Düsseldorf | 11h00 | Link

15/09/2018

“WDR Familienkonzerte”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 15h00 | Link

15/09/2018

“WDR Familienkonzerte”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 11h00 | Link

14/09/2018

“WDR macht Schule”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 11h30 | Link

14/09/2018

“WDR macht Schule”

Orchestra: WDR Sinfonieorchester
Narrator: Johannes Büchs

Programme:
Smetana, Bedrich: Ma Vlast/My Country: No.2 Vltava (The Moldau)
Grieg, Edward: Peer Gynt Suite No. 1
Ugarte, Enrique: Maus – Marching Band
Ugarte, Enrique: Maus – Melodie 2

@ Philharmonie Cologne | 09h00 | Link

Aug 2018

10/08/2018

Haven Festival Copenhagen

Orchestra: The Royal Danish Orchestra

Programme:
Adams: Short Ride in a Fast Machine
Thorvaldsdottir: Aeriality
Clyne: Rewind
Greenwood: Popcorn Superhet Receiver
Dessner: St. Carolyn by the Sea

@ Haven Festival Copenhagen (Open Air) | 14h40 | Link